• logo2

    ww1

O ośrodku

Spółka Centurion s.j. powstała 8 lat temu z założeniem budowy ośrodka jeździeckiego. Nazwa pochodzi od imienia pięknego kasztana, wałacha Centurion ur. 1974 r. (po Belfegor/od Centka) hodowli Posadowo, do którego mamy ogromny sentyment. Ośrodek ma jeden cel – stworzyć dla koni użytkowych optymalne i najbardziej luksusowe warunki dla zdrowia, treningu, odpoczynku. I słowo luksusowe nie oznacza „złotych klamek” dla ich właścicieli, oznacza połączenie wszystkich elementów wyposażenia stajni, podłoża boksów, mieszanki traw na padokach, podłoża hali i placów, przechowywania pasz, wentylacji, oświetlenia, czyli wszystkiego, co zapewnia zdrowie i dobrą kondycję psychiczną koni. I konie w ośrodku są na pierwszym miejscu – zawsze. Pod 24 godzinną opieką, w ośrodku na stałe mieszkają 4 osoby na co dzień opiekujące się końmi i ośrodkiem.


 
W 2006 roku plany zaczęły się urealniać po długim poszukiwaniu odpowiedniego terenu. W sierpniu ostatecznie zakupiono 5 ha ogrodzonego pola, z dobrą ziemią pod pastwiska i z 1000m2 halą, która służyła jako przechowalnia owoców i warzyw.
 
 
 
W październiku 2006 roku rozpoczęła się budowa głównego budynku stajni, hali i zaplecza socjalnego. W tym samym czasie przygotowywany by teren pod 3ha padoków dla koni.
 

Kładzenie fundamentów Stawianie ścian Zarys budynku
 


 
Stajnia rosła w oczach, pod koniec grudnia na gotowych murach zaczęła stawać konstrukcja dachu. W styczniu rozpoczęły się prace zamykające budynek. Na pokrycie dachowe wybrano ceramiczną płytę eurofala, która zapewnia doskonałą izolację, nie nagrzewa się latem. W dachu zarówno nad halą i nad stajniami zainstalowano ponad 200 świetlików dzięki którym wszystkie pomieszczenia są bardzo widne.  


 
Najważniejszym miejscem pracy z końmi przez znaczną część roku jest hala. Podłoże to piach szklarski z kopalni w Bolesławcu koło Jeleniej Góry, o symbolu OS26, który zapewnia elastyczne, wręcz perfekcyjne podłoże do pracy, którego zagęszczenie reguluje system nawadniania. Piach, aby utrzymać go w niezmiennej formie jest oddzielony od ziemi odpowiednimi warstwami geowłókniny i geotkaniny zapewniającymi jego wilgotność. Dzięki temu oraz systemom wentylacji i ogrzewania zimą/chłodzenia latem nie ma mowy o pyleniu, tworzeniu się nierówności podłoża.

Nasze konie wprowadziliśmy po 7 miesiącach od rozpoczęcia budowy w maju 2007 roku.
Wszystkie pomieszczenia wewnętrzne i hala były skończone. W międzyczasie stajnia została ocieplona, otynkowana i wykończona z zewnątrz.